Fråga 1
Enligt alternativ 1 ska A överlåta samtliga aktier i Y AB till stiftelsen genom gåva. Y AB har inför överlåtelsen till stiftelsen förvärvat tillgångar från X AB-koncernen genom underprisöverlåtelser.
I HFD 2013 ref. 43 innefattade förfarandet inte någon överlåtelse av andelar i holdingbolaget till stiftelsen. I likhet med förfarandet i rättsfallet innefattar det nu aktuella förfarandet inte någon överlåtelse av aktier i X AB till stiftelsen. När förfarandet har genomförts är ägarförhållandena i X AB oförändrade, men tillgångar från X AB-koncernen har överförts till stiftelsen genom att det har skett underprisöverlåtelser till Y AB och det bolaget sedan har skänkts till stiftelsen.
Till skillnad mot i rättsfallet är det dock inte fråga om tillfälliga dispositioner i den bemärkelsen att rättshandlingarna omgående ska motverkas av andra rättshandlingar. Bolaget som ska skänkas till stiftelsen är inte ett för ändamålet förvärvat lagerbolag som ska likvideras efter gåvan, utan ett bolag med befintlig verksamhet som redan ägs av A och som ska finnas kvar efter gåvan. Vidare har A:s ägande i Y AB upphört när förfarandet har genomförts.
Enligt Skatterättsnämndens mening motsvarar omständigheterna här i avgörande hänseenden de som var föremål för prövning i HFD 2020 ref. 58. Det saknas därför grund för att utdelningsbeskatta A med hänvisning till att den verkliga innebörden av rättshandlingarna kan anses vara en annan än vad de ger uttryck för.
Fråga 3 (alternativ 1)
Det ska då prövas om skatteflyktslagen är tillämplig på förfarandet enligt alternativ 1.
Liksom i HFD 2020 ref. 58 finns det ett alternativ till det aktuella förfarandet som inte heller det föranleder beskattning. A skulle utan skattekonsekvenser kunna ge bort sin rätt till utdelning på aktier i X AB och/eller Y AB till stiftelsen före den tidpunkt då utdelningen kan disponeras (se RÅ 2006 ref. 45, RÅ 2009 ref. 68 och HFD 2021 ref. 47).
Mot den bakgrunden kan förfarandet inte anses medföra en väsentlig skatteförmån för A, vilket innebär att skatteflyktslagen inte är tillämplig.
Frågorna 2 och 3 (alternativ 2)
Med hänsyn till svaret på fråga 1 förfaller fråga 2 och den del av fråga 3 som gäller alternativ 2.
I avgörandet har deltagit Katia Cejie, Christina Eng (ordf.), Fredrik Hammarström, Richard Hellenius, Birgitta Pettersson, Johan Rubenson och Olof Sundin.
Ärendet har föredragits av Maria Doeser.