Skattereduktion för installation av grön teknik
(Dnr 119-25/D)Skattereduktion kan inte medges för installation av solcellsbatteri på en jordbruksfastighet där elen till viss del används i en ekonomibyggnad.
Överlåtelse genom gåva av aktier till anställd som är syster till givaren har inte medfört beskattning för förvärvaren.
Fråga 1
Överlåtelsen av aktier i X AB medför inte någon inkomstbeskattning för A.
X AB, som är ett familjeföretag sedan [flera] generationer, utvecklar och framställer (...). B äger samtliga aktier i bolaget och är även dess verkställande direktör. Han övertog verksamheten år (...) genom en underprisöverlåtelse från föräldrarnas bolag till ett av honom nybildat aktiebolag.
A, syster till B, är sedan ungefär två år tillbaka anställd i bolaget. Dessförinnan har hon endast arbetat där under begränsade perioder i samband med studieuppehåll (...).
Mot bakgrund av att A numera är anställd i bolaget avser B att av rättvisehänsyn överlåta 25 procent av aktierna i bolaget till sin syster som gåva. Substansvärdet på företaget uppges vara ca 16 miljoner kr och marknadsvärdet avsevärt högre.
Frågan i ärendet är om denna gåva utlöser inkomstbeskattning för A.
Skatteverket anser att någon inkomstbeskattning inte ska ske.
Skatterättsnämnden gör följande bedömning.
Enligt 8 kap. 2 § inkomstskattelagen (1999:1229) är ett förvärv genom bl.a. gåva skattefritt. Av praxis följer emellertid att beskattning i inkomstslaget tjänst kan ske när aktieförvärvet kan antas ha sitt ursprung i en arbetsprestation som förvärvaren utför.
Mot bakgrund av de uppgifter som lämnats finner Skatterättsnämnden att överlåtelsen av aktierna i X AB i allt väsentligt får anses ha sin grund i släktskapet mellan gåvogivaren och gåvotagaren. Överlåtelsen är med hänsyn härtill av benefik karaktär. Någon inkomstbeskattning för aktiernas värde ska därför inte ske.
Med hänsyn till svaret på fråga 1 förfaller fråga 2.
Beslutande: André, ordf., Svanberg, Dahlberg, Gäverth, Jönsson, Påhlsson, Werkell
Sekreterare: Roupe
Föredragande: Alfreds
Skattereduktion kan inte medges för installation av solcellsbatteri på en jordbruksfastighet där elen till viss del används i en ekonomibyggnad.
Ett friskvårdsbidrag som används för ljusbehandling har inte ansetts utgöra en skattefri personalvårdsförmån.
Särskilt kvalificerade andelar har ansetts utgöra kvalificerade andelar vid tillämpning av utomståenderegeln.
En person, utflyttad från Sverige sedan 2008, avser att öka sitt aktieinnehav till minst 10 procent men mindre än 20 procent i max fem svenska rörelsedrivande bolag. Personen har inte ansetts få väsentlig anknytning till Sverige.
Frågor om beskattning, med anledning av avstående av pensionsåtaganden som tryggats i en pensionsstiftelse, i samband med försäljning av det bolag stiftelsen är knuten till.
Ett bolag avser att omvandla fordringar på dotterbolag och dotterdotterbolag till aktieägartillskott alternativt efterskänka fordringarna. Transaktionerna har inte ansetts innebära att dotterbolagen erhåller en inkomst som är skattepliktig för bolaget enligt CFC-reglerna.
Fråga om en person ska anses ha väsentlig anknytning till Sverige på grund av att han inte varaktigt bosatt sig på en viss utländsk ort efter flytten från Sverige. Också fråga om när näringsverksamhet bedriven i enskild firma ska anses avvecklad vid bedömning av väsentlig anknytning.
En person som varit utflyttad från Sverige sedan 2017 avser att köpa en lägenhet i Sverige i syfte att använda som fritidsbostad. Personen har inte ansetts få väsentlig anknytning till Sverige.
Fråga om överlåtelse av aktier utan ersättning innebär att förvärvaren ska inkomstbeskattas eller om förvärvet utgör en skattefri gåva.
En pantbank avser att ge ut personaloptioner enligt 11 a kapitlet inkomstskattelagen. Fråga om pantbanksverksamhet är en sådan verksamhet som omfattas av kapitlet.