Skattereduktion för installation av grön teknik

Skattereduktion kan inte medges för installation av solcellsbatteri på en jordbruksfastighet där elen till viss del används i en ekonomibyggnad.

Diarienummer
119-25/D
Meddelandedatum
2026-05-13
Lagrum
  • 67 kap. 39 § inkomstskattelagen (1999:1229)
Sökande
A
Motpart
Skatteverket

Förhandsbesked

En installation av solcellsbatteri på fastigheten X ger inte rätt till skattereduktion för installation av grön teknik.

Bakgrund

A äger jordbruksfastigheten X tillsammans med B. På fastigheten finns ett småhus som används som ägarnas bostad samt två oisolerade ekonomibyggnader. Den tidigare fastighetsägaren installerade solceller på den ena ekonomibyggnaden 2022.

A planerar nu att installera ett solcellsbatteri för att öka fastighetens användning av den el som solcellerna producerar.

I den ekonomibyggnad där solcellerna är installerade finns sex lysarmaturer och sex eluttag. Byggnaden används som förråd för bland annat trädgårdsredskap samt som hönshus för nio höns. A uppskattar elförbrukningen i ekonomibyggnaden till 0,12 procent av fastighetens totala förbrukning. Den andra ekonomibyggnaden är tom och saknar elanslutning.

Bakgrunden till ansökan är bland annat vad Skatteverket sedan den 22 mars 2024 anger i sin rättsliga vägledning om installation av solceller på en jordbruksfastighet. För att installationen ska ge rätt till skattereduktion ska enligt vägledningen den el som produceras i anläggningen i princip enbart komma småhuset till del.

Före denna tidpunkt angavs att skattereduktion kunde medges om den egenproducerade elen i ringa omfattning användes i ekonomibyggnader.

Frågan

A vill veta om en installation av solcellsbatteri på fastigheten X ger rätt till skattereduktion för installation av grön teknik.

Parternas inställning

A anser att solcellerna och batteriet kommer att vara nätanslutna och producera el som används i ett småhus som han äger och bor i, vilket uppfyller kraven enligt 67 kap. 39 § inkomstskattelagen (1999:1229). Elförbrukningen i ekonomibyggnaden är mycket låg och byggnaden används inte för näringsverksamhet.

Skatteverket anser att installationen inte ger rätt till skattereduktion. Det är inte fråga om en enstaka lampa eller eluttag och installationen ska därför inte i princip enbart förse småhuset med egenproducerad el.

Skatterättsnämndens bedömning

Installation av grön teknik som till exempel ett solcellsbatteri kan ge rätt till skattereduktion om vissa villkor är uppfyllda (67 kap. 38–43 §§ inkomstskattelagen).

En förutsättning för att en installation ska räknas som installation av grön teknik är att den är hänförlig till vissa typer av bostäder, till exempel ett småhus (39 § första stycket).

Frågan i ärendet är vad kravet på att installationen är hänförlig till ett småhus innebär när småhuset finns på en jordbruksfastighet som också har ekonomibyggnader.

Skattereduktion kan inte medges även om elförbrukningen i en ekonomibyggnad är försumbar

Skatterättsnämnden anser att kravet i 39 § innebär att skattereduktion inte kan medges om den el som lagras i solcellsbatteriet till någon del kan användas i en ekonomibyggnad. Skälen för det är följande.

Uttrycket ”hänförlig till” har i sammanhanget inte någon självklar språklig innebörd. Lagtexten är därmed inte klar och entydig och det finns anledning att söka ledning i bestämmelsens förarbeten.

Av författningskommentaren till 39 § framgår följande.

Att en installation ska vara hänförlig till ett småhus innebär att installationen enbart ska avse den aktuella bostaden. Installationen ska vara kopplad till det aktuella småhuset och nyttan av installationen ska enbart tillfalla småhuset (prop. 2020/21:1 s. 436).

Det som anges i författningskommentaren ger alltså inte utrymme för skattereduktion för installation på en jordbruksfastighet när elen används i en ekonomibyggnad.

Jordbruksfastigheter medför dessutom en särskild utmaning i ett system med skattereduktion som förutsätter att installationen är hänförligt till ett småhus. En jordbruksfastighet består typiskt sett både av ett småhus som är ägarens bostad samt ekonomibyggnader och mark som inte är en del av småhusenheten. Jordbruksfastigheten utgör också per definition en näringsverksamhet (2 kap. 13–15 §§ och 13 kap. 1 § tredje stycket).

Man behöver därför särskilt överväga vilka förutsättningar som ska gälla för att skattereduktion ska medges när grön teknik installeras på en jordbruksfastighet. Sådana överväganden görs lämpligast av lagstiftaren i arbetet med ny eller förändrad lagstiftning.

Eftersom förutsättningarna för skattereduktion avseende jordbruksfastigheter inte har behandlats vare sig i lagtexten eller i förarbetena bör tolkningen av villkoren för skattereduktion vara restriktiv.

Sammantaget innebär detta att skattereduktion för installation av grön teknik inte kan medges för installation av solcellsbatteri på en jordbruksfastighet när den el som lagras i batteriet kan användas i en ekonomibyggnad. Det gäller även om elanvändningen i ekonomibyggnaden är försumbar och ägaren inte bedriver någon aktiv näringsverksamhet på fastigheten.

I avgörandet har Mattias Dahlberg, Christina Eng, Fredrik Hammarström, Richard Hellenius, Patricia Schömer, Olof Sundin och Eva Östman Johansson deltagit.

Ärendet har föredragits av Håkan Gustavsson.

Senaste förhandsbesked inom Inkomstskatt

Visa alla
Till toppen