Expertskatt
(Dnr 96-24/D)Fråga om en viss typ av utbetalning omfattas av Forskarskattenämndens beslut om skattelättnader.
Beräkning av omkostnadsbelopp i fråga om utgifter som make beskattats för.
A får vid beräkning av omkostnadsbeloppet för fastigheten beakta utgifterna ifråga enligt vad som följer av en tillämpning av bestämmelserna om förbättringsutgifter i 45 kap. inkomstskattelagen (1999:1229), IL.
Ansökan avvisas i den mån den inte har besvarats
A är gift med B. Vid bodelning under äktenskapet i november år 2002 tilldelades A den av maken tidigare ägda fastigheten (...) i [viss] kommun. Som Skatterättsnämnden uppfattar ansökan är fastigheten en privatbostadsfastighet.
Innan A förvärvade fastigheten hade makens helägda företag, X AB, bekostat diverse renoveringsarbeten på fastigheten. Kammarrätten i (...) beskattade i lagakraftvunnen dom den (...) avseende 2000—2002 års taxeringar honom i inkomstslaget tjänst för belopp motsvarande bolagets utlägg för arbetena med hänvisning till att de gjorts för hans räkning (...).
A avser att avyttra fastigheten till en extern köpare. Hon vill därför veta om hon vid beräkningen av omkostnadsbeloppet för fastigheten kan tillgodoräkna sig de "förbättringsutgifter" på fastigheten som maken beskattats för.
Skatteverket anser att A är berättigad att i omkostnadsbeloppet för fastigheten medräkna de hos maken förmånsbeskattade beloppen i samma utsträckning som skulle ha gällt för maken om han fortfarande hade ägt fastigheten. Till vilken del utgifterna ska anses som avdragsgilla förbättringar får sedan bedömas vid taxeringen.
Kapitalvinst beräknas enligt 44 kap. 13 § IL som skillnaden mellan ersättningen för den avyttrade tillgången och omkostnadsbeloppet. Med omkostnadsbelopp avses enligt kapitlets 14 §, om inte annat föreskrivs, utgifter för anskaffning (anskaffningsutgifter) ökade med utgifter för förbättring (förbättringsutgifter).
Enligt kapitlets 21 § gäller vid kapitalvinstberäkningen att om en tillgång förvärvas genom arv, testamente, gåva, bodelning eller på liknande sätt, så inträder förvärvaren i den tidigare ägarens skattemässiga situation.
A tilldelades fastigheten vid bodelning mellan makarna och inträdde därmed i makens skattemässiga situation. Det innebär att hon vid beräkning av fastighetens omkostnadsbelopp får beakta anskaffningsutgift och förbättringsutgifter som hennes make haft.
Praxis ger uttryck för, när en anställd eller en aktieägare fått en förmån genom att förvärva egendom till underpris från arbetsgivaren eller aktiebolaget, att det beskattade förmånsvärdet, tillsammans med eventuell annan köpeskilling, anses utgöra anskaffningsutgift för tillgången (jfr t.ex. RÅ 80 1:28).
De aktuella beskattade förmånsvärdena bör enligt Skatterättsnämndens mening på motsvarande sätt anses som utgifter som lagts ned på fastigheten.
A får därför vid beräkning av omkostnadsbeloppet för fastigheten beakta utgifterna ifråga enligt vad som följer av en tillämpning av bestämmelserna om förbättringsutgifter i 45 kap. IL.
Ansökan skulle möjligen kunna uppfattas på det sättet att A även önskar besked huruvida de hos maken förmånsbeskattade beloppen i sin helhet avser sådana förbättringsutgifter som avses i 45 kap. 11 § IL.
Handlingarna i ärendet innehåller inte något underlag för en sådan bedömning.
Med hänsyn härtill finner Skatterättsnämnden att ansökan ska avvisas i den mån den inte besvarats.
Beslutande: André, ordf., Svanberg, Dahlberg, Gäverth, Påhlsson, Sjökvist, Werkell
Sekreterare: Tottie
Föredragande: Opander
Fråga om en viss typ av utbetalning omfattas av Forskarskattenämndens beslut om skattelättnader.
Fråga om överlåtelse av samtliga aktierna i ett bolag är en underprisöverlåtelse samt om skatteflyktslagen är tillämplig.
Fråga om avdrag för värdeminskning på byggnad som inte gjorts visst år kan dras av ett senare år.
Ett fortsatt innehav av en bostad som tidigare utgjort permanentbostad för makar har inte medfört väsentlig anknytning.
Förvärv av en fastighet som på sikt, efter rivning och nybyggnation av byggnad, är tänkt att användas som permanentbostad har i sig inte ansetts medföra väsentlig anknytning.
Skattereduktion har medgetts för installation av en laddningsbox som, förutom laddningspunkt, även innehåller en integrerad funktion för dubbelriktad laddning.
Fråga om ersättning som utgått på grund av nekat avverkningstillstånd med avdragsrätt kan sättas av till ersättningsfond. Ansökan av allmänna ombudet.
Fråga om tillskjutandet av en fordran från en kommun till dess helägda dotterbolag samt vidare från dotterbolaget till dess dotterbolag utgör skattepliktiga driftbidrag.
Fråga om hur indirekt ägande ska beräknas vid bedömningen av om ett företag är ett fåmansföretag. Även fråga om tillämpning av utomståenderegeln och skatteflyktslagen.
Optioner utfärdade i USA utgör inte värdepapper i den mening som avses i värdepappersregeln