Expertskatt
(Dnr 96-24/D)Fråga om en viss typ av utbetalning omfattas av Forskarskattenämndens beslut om skattelättnader.
Förvärv av bostadslägenhet för tillfälliga besök i Sverige har inte medfört väsentlig anknytning hit.
Den omständigheten att X anskaffar en bostadslägenhet i [A-stad] innebär inte att hon eller hennes man Y ska anses få väsentlig anknytning till Sverige enligt 3 kap. 3 § första stycket jämfört med 7 § inkomstskattelagen (1999:1229).
Y och hans hustru flyttade till [utlandet] för fem år sedan. Den tidigare permanentbostaden i [B-stad], som därefter endast användes under några månader sommartid, såldes i augusti 2008. Av ansökan framgår att makarna (...) numera är endast begränsat skattskyldiga i Sverige. X äger en inte vinterbonad sommarstuga i närheten av [A-stad], där hennes föräldrar bor. Det var föräldrarna som köpte sommarstugan till henne för ungefär fyra år sedan. Skatterättsnämnden utgår ifrån att det inte finns någon annan omständighet som ger makarna (...) starkare anknytning till Sverige än sommarstugan.
X överväger att skaffa en bostadsrättslägenhet eller hyreslägenhet i [A -stad], som hon avser att använda vid tillfälliga besök hos sina åldrande föräldrar under de delar av året då sommarstugan inte kan användas. Frågan är huruvida en sådan åtgärd medför att hon och hennes man får väsentlig anknytning till Sverige och därmed blir obegränsat skattskyldiga här.
Skatteverkets uppfattning är att makarna (...) får väsentlig anknytning till Sverige vid anskaffning av en bostad av åretruntkaraktär i nära anslutning till att den tidigare permanentbostaden avyttrats. Den nya bostaden är att anse som ersättningsbostad till permanentbostaden.
Skatterättsnämnden gör följande bedömning.
Av praxis framgår att enbart ett innehav av en fritidsbostad inte medför väsentlig anknytning hit (RÅ 1992 not. 367). Mot bakgrund härav och vad som upplysts om syftet med att förvärva bostadslägenheten ifråga anser Skatterättsnämnden att denna ytterligare anknytning till Sverige inte medför att makarna (...) får en sådan väsentlig anknytning hit som avses i de aktuella bestämmelserna.
Beslutande: André, ordf., Svanberg, Dahlberg, Gäverth, Påhlsson, Sjökvist, Werkell
Sekreterare: Gilbe
Föredragande: Grotander
Fråga om en viss typ av utbetalning omfattas av Forskarskattenämndens beslut om skattelättnader.
Fråga om överlåtelse av samtliga aktierna i ett bolag är en underprisöverlåtelse samt om skatteflyktslagen är tillämplig.
Fråga om avdrag för värdeminskning på byggnad som inte gjorts visst år kan dras av ett senare år.
Ett fortsatt innehav av en bostad som tidigare utgjort permanentbostad för makar har inte medfört väsentlig anknytning.
Förvärv av en fastighet som på sikt, efter rivning och nybyggnation av byggnad, är tänkt att användas som permanentbostad har i sig inte ansetts medföra väsentlig anknytning.
Skattereduktion har medgetts för installation av en laddningsbox som, förutom laddningspunkt, även innehåller en integrerad funktion för dubbelriktad laddning.
Fråga om ersättning som utgått på grund av nekat avverkningstillstånd med avdragsrätt kan sättas av till ersättningsfond. Ansökan av allmänna ombudet.
Fråga om tillskjutandet av en fordran från en kommun till dess helägda dotterbolag samt vidare från dotterbolaget till dess dotterbolag utgör skattepliktiga driftbidrag.
Fråga om hur indirekt ägande ska beräknas vid bedömningen av om ett företag är ett fåmansföretag. Även fråga om tillämpning av utomståenderegeln och skatteflyktslagen.
Optioner utfärdade i USA utgör inte värdepapper i den mening som avses i värdepappersregeln